Granični poremećaj ličnosti Borderlajn

NAPOMENA: Tekst koji ćete pročitati je napisan i podeljen uz saglasnost klijenta. Ni jedna Vaša priča neće biti objavljena bilo gde bez Vaše saglasnosti.

Telefon zvoni..

Javila sam se. Odlučnim glasom sa druge strane dogovorili smo termin za nekoliko dana. Na dan susreta imala sam utisak da je poziv bio od strane nekog drugog, a ne od osobe koja je zvala. Gotovo da sam bila sigurna.

Zbunjena otvaram vrata, klijent ulazi i počinje da priča o sebi kako ne zna sta je psihoterapija i da umalo i ne dodje, da se oseća loše i da je promenljivog raspoloženja, da ne zna šta hoće i da nekada i hoće i neće nešto u isto vreme…

Trebalo je obuhvatiti ovo iskustvo skakanja sa jednog pola na drugi…

– Vi ste zvali? (pitala sam sa sumnjom)

– Da ali tada sam bio onaj koji je hteo, a sada nisam bas siguran da li  želim.

Bilo mi je jasno zašto sam imala “that feeling”. To je bio onaj drugi na drugom polu. Kao da nisam pričala sa istom osobom.

Ramišljam u sebi, dok klijent priča o sebi, da je moj osećaj obojen razmišljanjem da je to Borderlajn iskustvo.

Borderlajn klijenti

Ovi klijenti imaju nejasan osećaj sebe, nisu sigurni da li nešto žele ili ne. Ljudi sa graničnim poremećajem ličnosti  u stanju su da vole i mrze u istoj rečenici. Mogu se izuzetno vezati za terapeuta ili biti izuzetno na distanci. Kod njih ne postoji integracija dobrog i lošeg, sve je u krajnjim granicama i to im predstavlja teškoću življenja. Nisu sigurni u svoja osećanja. Dosta je teško i onima koji žive sa njima.

Sebe doživljavaju kao nesigurne i nezrele, promenljivog raspoloženja, čak je i nesiguran doživljaj ličnog identiteta.

Nastavak seanse…

Pomislila sam kako je kretanje teško kroz ovo iskustvo. Ide iz krajnosti u krajnost, pravi rolerkoster. Pitala sam klijenta:

– Kojim poslom se bavite?

– Trenutno ne radim nista, promenio sam mnoge poslove koji su u početku  bili dobri, a nakon nekoliko meseci najgori na svetu, naprasno sam davao otkaze, a posle toga se žarko kajao… uvek je bilo kasno a ja nikada nisam znao šta hoću. Čak i kada sam želeo nešto, delovalo je nedostižno.

– Spremna sam da čujem vašu priču. I dobru i lošu (kreiram atmosferu u kojoj će se osećati podržano da ispolji svoje emocije pozitivne i negativne podržati prolaznost, kretati se po kontinuumu svesnosti i biti u iskustvu u  nijansama), od jednog pola ka drugom. Omogućiti  da ISKUSI bivanje na sredini,  do nje sa jedne i druge strane, koja će ga dovesti do malo drugačijeg iskustva njemu veoma bitnog i značajnog.

Dogovorili smo se da pokuša da izdrži sve emocije, da smanji afekte i probali smo da budemo zajedno u tome za trenutak, u trenutku ću ga pozvati da dodje do sebe, da se vidi.

– Lakše mi je kada smo zajedno, lakše podnosim i sreću i tugu, … I dalje strepim da ne preovlada onaj drugi koji mrzi sve ( oseća podršku I sigurnost koja mu nedostaje.

– Hajde da budemo SADA zajedno, polako – rekla sam. (Fokusiranje i usmeravanje pažnje za sada na minimalna iskustva, i stišavanje kako bismo smanjili intenzitet senzacija)

Šta je bitno u radu sa borderlajn klijentima

Klijentima sa Graničnim poremećajem ličnosti je bitno dati kontekst koji nemaju nemaju ni osećaj odgovornosti jer ne postoji osećaj selfa. Ne postoji sposobnost prepoznavanja potreba, zato im je potrebna pomoć, oni nikada ne znaju da li je nešto u redu ili nije… Teorija zamagljuje naš pogled na kompleksnost – u susretu je sve mnogo drugačije.

Nazad na klijenta…

Gledamo se i to je dovoljno, desio se susret, kontakt što nedostaje ljudima sa Graničnim poremećajem ličnosti. Klijent je stalno u polarnosti, treba mu omogućiti kontakt kako bi se na trenutak sklonio od svoje unutrašnje praznine, sa kojom nije spreman da se suoči sam.

Psihoterapeutski rad prevazilazi teoriju i ponekad su delovanja neopisiva rečima, konkretna pomoć može dobiti oblik i reči mnogo kasnije, veoma je bitan odnos izmedju nas.

Rolerkoster je zastao za trenutak i mi smo se fokusirali i uhvatili trenutak. 

——- Epilog ——-

Nakon nekoliko meseci rada sa klijentom on je mogao da smanji intenzivnost svojih osećanja, mogao je da integriše dobro i loše,  da ih ne odvaja, da prepozna i reguliše afekte, da bude tu i da dodje do sebe, da bude mirniji.

Dragana Potić
Dragana PotićAutor teksta
Master geštalt psihoterapeut

Rezervišite psihoterapiju online sa Draganom

Podelite članak na društvenim mrežama.

Želite da dobijate novosti direktno u Vaš inbox?